2020-04-06 10:37

Tarcza antykryzysowa- Zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


1. Przedłużenie terminu do złożenia informacji o cenach transferowych (TP).

Co się zmienia?

Przedłużony został do dnia 30 września 2020 r. termin do złożenia informacji o cenach transferowych, o którym mowa w art. 11t ustawy o CIT, który nałożony został na podmioty powiązane: − obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych - w zakresie transakcji kontrolowanych objętych tym obowiązkiem lub − realizujące transakcje kontrolowane Przedłużenie dotyczy tylko podmiotów, których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2018 r. a zakończył przed dniem 31 grudnia 2019 r.

2. Rozliczenie straty z 2020 r.

Co się zmienia?

Podatnicy będą mieli możliwość jednorazowego obniżenia wysokości straty z bieżącego roku podatkowego (obejmującego 2020 r.) o dochód uzyskany w poprzednim roku podatkowym. Obniżenie dokonywane będzie poprzez złożenie korekty zeznania za poprzedni rok podatkowy. Odliczenie straty nie może przekroczyć kwoty 5 mln zł. Pozostałą kwotę straty można odliczyć na zasadach ogólnych. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest spełnienie dwóch warunków jednocześnie: − poniesienie straty w roku podatkowym, który rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2020 r. a zakończy się po dniu 31 grudnia 2019 r., lub rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2019 r. a przed dniem 1 stycznia 2021 r., i − uzyskanie przychodów niższych o co najmniej 50% od przychodów uzyskanych z tej działalności w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy, o którym mowa wyżej. Jeśli podatnik nie skorzysta z tej możliwości, będzie mógł rozliczyć stratę na zasadach ogólnych. W przypadku upływu terminu do złożenia zeznania lub złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym dokonywane jest obniżenie, podatnik składa korektę zeznania.

3. Odliczenie darowizn dokonanych w związku z COVID-19 od podstawy opodatkowania.

Co się zmienia?

Podatnicy będą mogli odliczyć od podstawy obliczenia podatku bądź zaliczki, uprzednio nieodliczone darowizny (przekazane od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.) dokonane dla: − podmiotów leczniczych, − Agencji Rezerw Materiałowych, − Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych. Warunkiem odliczenia jest cel darowizny, jakim ma być przeciwdziałanie COVID-19, wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby. Nowością w porównaniu z projektem z 21 marca 2020 r. jest określenie kwoty podlegającej odliczeniu darowizn w przypadku darowizn przekazanych: − do dnia 30 kwietnia 2020 r.– odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny; − w maju 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny; − od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny.

4. Odroczenie stosowania ulgi na złe długi w CIT dla dłużników.

Co się zmienia?

W okresach rozliczeniowych przypadających w 2020 r., podatnicy którzy nie uregulowali swojego zobowiązania pieniężnego przez 90 dni po upływie terminu zapłaty, nie są zobowiązani do zwiększania dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty tego świadczenia pieniężnego. Taki obowiązek został na nich nałożony w związku z ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom. Warunkiem tego odstępstwa jest spełnienie następujących warunków łącznie: − podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19; − uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego, a w przypadku podatnika, któryrozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r. – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów. Tego drugiego warunku nie stosuje się do: − podatników, którzy stosowali w 2019 r. formę opodatkowania, w przypadku której nie ustala się przychodów, lub − którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale 2019 r. i nie uzyskali w tym okresie przychodów, lub − którzy rozpoczęli działalność w 2020 r. Średnie miesięczne przychody to kwota stanowiąca iloraz przychodów z działalności gospodarczej uzyskanych w roku, w którym podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, i liczby miesięcy, w których była prowadzona ta działalność. Jeżeli podatnik, którego rok podatkowy zakończy się przed dniem 1 października 2020 r., posiada zobowiązania, które nie zostaną uregulowane do dnia złożenia zeznania za ten rok, zobowiązania te podlegają doliczeniu do dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki począwszy od pierwszego okresu rozliczeniowego następnego roku podatkowego, nie wcześniej niż w rozliczeniu zaliczki za 2021 r. (o ile do dnia terminu płatności tej zaliczki zobowiązanie to nie zostanie uregulowane). 

5. Rezygnacja z zaliczek uproszczonych.

 Co się zmienia?

Mali podatnicy, czyli tacy, u których wartość przychodu ze sprzedaży (brutto) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 2 mln euro, mogą zrezygnować w trakcie roku podatkowego z uproszczonej formy wpłacania zaliczek. Warunkiem jest, aby taki podatnik ponosił negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. W przeciwieństwie do podatników PIT, w ustawie o CIT stanowi się o rezygnacji z zaliczek w trakcie roku podatkowego (bez zastrzeżenia, że dotyczy to zaliczek za okres marzec-grudzień). W związku z tym podatnik CIT może zrezygnować z zaliczek także w okresie późniejszym, niż przy wpłacie zaliczki za marzec 2020 r. O rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek należy poinformować w zeznaniu składanym za 2020 r. Zasady te stosuje się odpowiednio do podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i obejmuje część 2020 r. 

6. Jednorazowe odpisy amortyzacyjne dla środków trwałych nabytych w związku z COVID19.

 Co się zmienia?

Podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w 2020 roku. Ta jednorazowa amortyzacja jest odrębna od amortyzacji jednorazowej, o której stanowi się w art. 16k u.p.d.o.p. i nie powiększa jej limitu (50.000 euro). Takimi środkami trwałymi są maszyny i urządzenia do produkcji maseczek ochronnych, respiratorów, środków odkażających, medycznej odzieży ochronnej, ochraniaczy na obuwie, rękawiczek, okularów, gogli, środków do dezynfekcji i higieny rąk i innych podobnych asortymentów.